Zpět na stránku Mapa úspěchu

VEBA, textilní závody a. s.

ČT1
Viděli jste 9. 11. 2014 na ČT1

Vstoupit
do diskuse

VEBA, textilní závody a. s.

 • Vznik firmy: 1949
 • Místo působení: Broumov
 • Počet zaměstnanců: 1260
 • Oblast podnikání: Odvětví • Textilní průmysl

Více informací na stránkách VEBA, textilní závody a. s.

Akciová společnost VEBA je tradičním českým výrobcem žakársky tkaných bavlněných textilií a patří k jejich nejvýznamnějším výrobcům na světě.

O nás

Společnost VEBA je tradičním českým výrobcem žakársky tkaných bavlněných tkanin a v tomto segmentu patří k nejvýznamnějším výrobcům na světě. Zaměřuje se na produkci  oděvního a domácenského sortimentu. Využívá nejmodernější textilní technologie současnosti a její export míří z 90% především do Afriky a Evropy. Špičkový tým návrhářů dává produktům VEBA vysokou estetickou úroveň, která odpovídá aktuálním  světovým trendům.

VEBA je dynamická, rostoucí, inovativní firma. Svojí vývozní výkonností trvale patří k elitě exportérů ČR. Zaměstnává téměř 1300 pracovníků na Broumovsku a Policku a je technicky a technologicky na úrovni nejvyspělejší světové  konkurence.

VEBA obléká Afriku - Africký brokát

Výhradně pro „černý kontinent“ VEBA vyvinula africký brokát, což je unikátní žakárský výrobek založený na extrémně hustě dostavené bavlněné tkanině z nejjemnějších přízí z egyptských bavln. Součástí firemního know-how jsou africké motivy, specifické vazby a zejména speciální úpravy, jejichž kombinace rozhoduje o úspěchu nabídky a postavení brokátu na trhu. Vývoj speciálních úprav je silnou stránkou technologie společnosti VEBA i v porovnání s nejvyspělejší konkurencí.
Africký brokát v bílém provedení je na cílových trzích, v zemích západní Afriky, dále barevně upravován a konfekčně zpracováván na tradiční africké oděvy – slavnostní agbády a civilnější kaftany s bohatým zdobením a výšivkami. Nejen pro oblasti evropských metropolí a centrální Afriky VEBA nabízí uni barvené a pestře tkané brokáty.

Speciální tkaniny

Další součástí nabídky produktů společnosti VEBA jsou tkaniny se speciálními efekty v módních dezénech a barevných variantách určené nejen pro oblasti evropských metropolí.

Voály

Na základě poptávky po prodyšnějším, splývavějším a celkově odlehčenějším materiálu než je klasický africký brokát VEBA vyvinula voálové tkaniny a nadále pokračuje v jejich vývoji. Přitažlivost produktu spočívá v integraci vlastností obou dvou velmi různorodých výrobkových linií (brokát a voál) do zcela nového typu tkanin, který nese charakteristické znaky obou a slučuje jejich výhody. Jedná se o originální program, který v současné době vyrábí pouze Veba.

Tisky

Nová tiskárenská technologie přináší  další možnosti nabídky potištěných tkanin.

VEBA zdobí vaše domácnosti

Společnost VEBA se dlouhodobě zabývá také výrobou ložního povlečení a ubrusů z damašků i froté výrobků pro domácnost a pro hotelovou sféru.
Tento segment bytového textilu je dnes realizován prostřednictvím společnosti PAPILLONS pod obchodní značkou VEBA HOME TEXTILE.

Historie

Historie společnosti VEBA navazuje na bohatou tradici textilní výroby na Broumovsku sahající až do 13. století. Dnešní podoba společnosti VEBA vznikla současně s rozvojem průmyslové výroby v 19. století.

1856 – Benedikt Schroll – mechanická tkalcovna v Broumově-Olivětín, počátek průmyslové výroby textilu v Broumově

1861 – František Novotný – přádelna a mechanická tkalcovna v Broumově-Velká Ves

1882 – Benedikt Schroll – přádelna bavlny v Meziměstí

1895 – Vilém Pelly – přádelna bavlny a v Polici nad Metují

1949 – Zřízeny národní podniky VEBA Broumov a META Police nad Metují

1958 – Sloučení podniků VEBA a META pod národní podnik VEBA

1974-5 – Vybudování největší žakárské tkalcovny v Československu se stavy Sulzer na tkalcovně Olivětín

Akciová společnost VEBA Broumov byla ustavena v roce 1992.

Kvalita

Součástí strategie společnosti VEBA je neustálé zvyšování kvality výrobků a všech činností souvisejících s jejími podnikatelskými záměry a aktivitami, včetně ochrany životního prostředí.
Akciová společnosti VEBA jako první textilka v České republice získala VEBA v roce 1995 certifikát jakosti ISO 9001:2000 a v roce 1999 certifikát ISO 14001:2004 potvrzující shodnost  systému řízení ochrany životního prostřední.
VEBA je aktivním členem Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu, Klastru CLUTEXEvropské technologické platformy pro textil.

… největší exportér Královéhradeckého kraje

… držitel celé řady ocenění:

 • CZECH STABILTIY AWARD
 • TOP RATING D&B
 • ŠTIKA ČESKÉHO BYZNYSU Královéhradeckého kraje

Související články

Diskuse

Pokud chcete být pod Vaším příspěvkem podepsáni, zadejte nejlépe celé jméno a příjmení

1 příspěvek


 • Andrea Pavolkova, 5. 12. 2014 ve 10:31

  Byla jsem na výstavě Play Broumovsko v prostorách Vaší firmy a moc bych Vás za to chtěla pochválit. Kromě kláštera a krásné přírody má člověk další důvod, proč zavítat do tohoto odlehlého kouta České republiky. Výstava je absolutně boží a i vystavené exponáty z Vaší africké výroby mě okouzlily. Měli byste Vaši exportní produkci vystavovat! Jsou to nádherné vzory a materiály! Ať se daří Vám i všem šikovným rukám, které toto vytvářejí.

  - Reagovat